Kakaová medicína

Medicína pro Srdce a Zemi

Omamný nápoj starých Inků… čokoládová medicína i rostlinný lék. Proč je tak kouzelná? Co v našem těle uvolňuje a co otevírá?

Miluji čokoládu a byly doby, kdy jsem se dívala na film Čokoláda velmi často fascinována nejen tmavou tekutinou… V době, kdy jsem si zařizovala svůj první prostor pro práci, Ateliér těla a vody ve starém domě alchymistů u Malostranského náměstí, jsem se na tento film dívala každý den, protože medicína nezávislé hlavní hrdinky a její čokoláda byly pro mě velkou posilou při tom všem zařizování a skládání se do nové kapitoly mého života… U filmu jsem si dělala neslazenou šlehačku posypanou notnou dávkou 90 procentní čokolády (nic pro vegany!) a netušila jsem ještě tolik o jiných možnostech… jen jsem z filmu nasávala atmosféru a snila o vůni pravé mayské čokolády….
Později se ke mně při návštěvě bezobalového obchodu dostala čistá kakaová hmota, nevěděla jsem přesně co s ní, ale tak nějak intuitivně jsem si připravila nápoj … a byla jsem doslova v sedmém nebi.
Cítila jsem takové jemné bušení srdce, otevírání srdce, lásku a v noci to byl zvláštní změněný stav vědomí, jako když jste někde na intenzivním transformačním semináři. Byla to prostě opravdu jízda! 🙂 Pochopila jsem, co to znamená slovo „rostlinná droga“. A začala jsem zkoumat, co to vlastně je. Ale hlavně mi to opravdu chutnalo a řekla jsem si, že tuto závislost si prostě dopřeji. Navíc jsem procházela bezcukernou dietou (což mě v podstatě drží dodnes, ale není to dieta, je to prostě styl stravování), takže notná dávka tuku a různých sladkých hormonů a pocitů mi dělala nesmírně dobře.  Tím chci říct… čokoláda místo cukru! 🙂 Tuku v sobě čokoláda má hodně, navíc jsem si tam přidávala tehdy i kakaové máslo pro takové to krémové smoothie. Dnes již činím svou přípravu bez dalšího másla, různě zkoumám a zkouším a taky experimentuji s různými odrůdami a chutěmi a kvalitami….
Je to nádhera boží, má to v sobě cosi archetypálního, šálek kakaa mě povzbudí do dne a na noc umí uklidnit, byť on je to v podstatě povzbuzující nápoj, ale je dobré s tím umět trochu zacházet. Tedy s energií, kterou probudí, my ji můžeme v jemnosti nějak zpracovat a použít na léčení, ale i spánek, protože pořád je to stejná energie. Hodně mi také v poslední době pomáhá modlitba, kakao je mi tak blízkým přítelem v této práci, která spojuje slovo boží s  božstvím v těle. Kakao nějak zvláštně tyto pocity v těle zhmotňuje, nevím, jak to popsat..:)
Probouzí naše srdce a spojuje se Zemí, s Gaiou, s léčitelkou uvnitř nás, s úctou k sobě samé a tím druhým, s temnou barvou půdy Země… (od té doby, co jej piju, se mi trochu změnila barva šatníku – je hnědší a zelenější, cítím se nějak více v propojení se Zemí). Tím mám na mysli opravdové kakao, ne nějaké Granko, které ale samozřejmě má také své místo na Zemi, jako všechno ostatní.
Opravdové kakao je ovšem čistý produkt ve všech možných ohledech. Čistý svým složením a čistý svými záměry. Na youtube dnes najdete mnoho videí, jak se hmota zpracovává a co s ní lze dělat. Já mám v ruce tedy už konečný produkt, tabulky čisté hmoty bez přísad buď v biokvalitě nebo v kvalitě ceremoniální, která je zase o něco výš – celý proces pěstování kakaa je v podstatě již dopředu určen tímto záměrem.
Osobně vnímám, že nejlepší je při přípravě jednoduchost. Prostě v teplé vodě kolem 60 stupňů se rozpustí hmota, míchá se, aby se řádně rozpustila….vhodné je použít jemný mixér, hmota se krásně napění a zvláční do krémové podoby, já používám ruční mini šlehač na mléko. Může se přidat špetka koření (miluji kardamom, chilli a v chladnějších dnech skořici). Výborná je také vanilka i trochu cukru, kakao si dobře rozumí s cukrem z kokosu nebo agáve. Dávka je vhodná různá, záleží k čemu kakao se používá, pro běžné použití stačí cca 20 gramů hmoty pro šálek vody.  Je to ovšem alchymie, kterou si každý musí sám vychytat. Více dávky (např. 60 g) může vyvolat i nepříjemné pocity srovnatelné třeba s předávkování s kofeinem, je to ovšem způsobené jinými látkami (např. theobromin), které ve stavu přiměřeném má schopnost účinně pracovat s krevním řečištěm a oběhem a to hlavně v krajině srdce.
Tedy to, co kakaem dělá výjimečným, je jeho složení a také naše vlastní duchovní práce s ním, právě i proto, že samotná tato medicína již má několikatisíciletou historii tohoto významu.
Složení si lze snadno vygooglit, je to dávná medicína Mayů, Aztéků a Inků a s tím k ní také přistupujeme. V kakau, tedy oné ceremoniální podobě, můžeme vycítit a napojit se na duch krajiny, ze které pochází… Obsahuje antioxidanty, spoustu vitamínů (A, C, E), minerálů (sodík, selen, měď, fosfor, vápník, železo, zinek, chrom, hořčík), enzymy, proteiny, hormony, hlavně hormon theobromin, který uvolňuje endorfin – hormon štěstí. Theobromin stimuluje nervový systém, uvolňuje svalstvo a rozšiřuje cévy. A pak už záleží na nás, jak tento fyziologicky přirozený projev použijeme nejen na těle, ale také na duchu. Protože se tak děje hodně v oblasti srdce, používá se kakao jako medicína pro otevírání srdce, propojení se se sebou, s duchem Země, jako afrodisiakum a mnoho dalšího, jež individuálně může býti důležité pro naši evoluci…
Z vlastní zkušenosti mohu doporučit pro běžné pití třeba kakaovou hmotu v bio-kvalitě značky Čokoládovna Troubelice, pro ceremoniální či rituální použití mám ráda čokoládu od Amritam zde v ČR nebo kupovanou v zahraničí, velmi dobrou zkušenost mám z nádhernou duší naprosto oddanou duchu kakau a matce Zemi –  Cacao Mama Serap Kara v Německu.
Při kupování běžné čokolády (jejíž účinky mají jen málo společné se silou čistého kakaa)…. je nejvýše vhodné dívat se na původ a kupovat především fair trade kakao. Protože ve svých polaritách tohoto světa, tak jak kakao umí otevírat srdce, má svou temnou stránku – živí skoro 6 milionů obyvatel na této planetě, především v Africe, ale bohužel jen málo peněz dojde k opravdovému zdroji, a tak mnohé z těchto zdrojů prochází chudobou, stárnutím plodnic, nekvalitou a celý tento obchod je v podstatě hodně otrokářský. Kdy třeba jeden z velkých lídrů na tomto poli, firma Lindt, se svými skvělými recepturami a pionýrským receptem na křupavou čokoládu, se zasadí o ještě o větší fair trade obchod, byť v jejich vlastním podání? Kdy to bude pro ně opravdovou prioritou a ne jen doplňkovým programem?
A tak kakao ve své čisté podobě, jeho Duch se spojuje s námi… na naší cestě léčení Země, na cestě moudrosti a lásky…